Szkolne perypetie maturzystów

Egzamin maturalny to w życiu młodego człowieka szczególnie ważne wydarzenie. Niektórzy z Was planują zdawać na maturze właśnie język rosyjski. To bardzo dobra decyzja, ponieważ rosyjski jest niebywale popularnym i bardzo rozpowszechnionym językiem na całym świecie. Ogółem posługuje się nim od 250 do nawet 300 milionów ludzi! Ta liczba robi wrażenie, prawda? Zanim jednak przejdziemy do samego egzaminu, chcę przytoczyć Wam wypowiedzi maturzystów, którzy zgłaszają się do nas z prośbą o pomoc:

W mojej szkole nie ma rosyjskiego, a ja chcę go zdawać na maturze”.

Rosyjski mam tylko dwa razy w tygodniu, a to za mało, żeby dobrze przygotować się do matury”.

Chcę zdawać język rosyjski na poziomie rozszerzonym, ale w mojej szkole nie prowadzi się zajęć przygotowujących do tego egzaminu”.

Na studia, na które chcę się dostać, wymagają dobrze zdanej matury z dwóch języków. Oprócz angielskiego będę pisać egzamin z języka rosyjskiego i chcę się do niego dobrze przygotować”.

Niestety 30 lat temu nie udało mi się podejść do matury. Teraz przyszedł czas, by zrobić coś dla siebie. Czy przygotowujecie Państwo do matury z języka rosyjskiego również osoby starsze?

Jak sami zauważyliście, na przestrzeni lat język rosyjski został wyparty ze szkół przez inne, głównie zachodnie języki. Czasy się zmieniły – kiedyś w szkołach (co pamiętają nasi dziadkowie) był do wyboru tylko jeden język – rosyjski właśnie! Dziś w wielu z nich języka rosyjskiego w ogóle nie ma, a jeśli już jest w ofercie, to często w bardzo małym, niewystarczającym wymiarze godzin. Osoby chcące zdawać język rosyjski na maturze nie mają więc łatwego zadania, nie mówiąc już o tych, którzy chcą go zdawać na poziomie rozszerzonym… Potrzeby osób zdających rosyjski na maturze są duże i jak już wspomnieliśmy, przez szkoły państwowe często trudne do zaspokojenia. Nie chcemy oceniać tej sytuacji, bo i tak zmienić jej nie możemy. Niemniej wychodząc naprzeciw maturzystom i ich potrzebom przygotowaliśmy w ofercie zajęcia właśnie dla nich!

„Decyduję się! Jak będą wyglądać zajęcia?”

Drogi maturzysto, naszym celem jest dobre przygotowanie Cię do egzaminu. W związku z tym zajęcia maturalne będą miały formę intensywnych warsztatów. Na spotkaniach z lektorem będziesz opracowywać oryginalne materiały i arkusze, które wykorzystywane są na maturze. Na pierwszym spotkaniu dokładnie zapoznamy Cię z wymogami i strukturą egzaminu, pokażemy różne typy zadań i techniki ich rozwiązywania oraz objaśnimy zasady oceniania. Na zajęciach będziesz przygotowywać się zarówno do egzaminu pisemnego, jak i ustnego, jednak szczególną uwagę zwrócimy na te zadania, które sprawią Ci największe trudności. Sporo czasu poświęcimy również wypowiedzi pisemnej, bo z doświadczenia wiemy, że właśnie jej maturzyści obawiają się najbardziej.

Kiedy najlepiej się zapisać na kurs maturalny z języka rosyjskiego?

To proste - najwcześniej, jak to możliwe. Przygotowując się do tak ważnego egzaminu obowiązuje zasada - im wcześniej, tym lepiej. Dzięki temu mamy pewność, że do egzaminu wyrobimy się ze wszystkimi tematami, a to daje większe bezpieczeństwo i spokój na egzaminie:) Jeśli chodzi o sprawy organizacyjne, to mogą one odbywać się w formie stacjonarnej lub online, raz lub dwa razy w tygodniu. Zwykle trwają od półtorej do dwóch godzin. Na kurs zapisujemy indywidualnie, w parach lub grupach. Tak więc jeśli masz koleżanki/kolegów, którzy podobnie jak Ty przygotowują się do matury z języka rosyjskiego to śmiało zaproś ich do udziału w naszym kursie. W celu umówienia się na pierwsze spotkanie zadzwoń do nas lub napisz. Wspólnie ustalimy dogodny termin i zaczniemy działać, tym razem już RAZEM!

Okiem lektora pracującego z Maturzystami, czyli kilka słów od naszej Pani Izoldy

Witaj! Nazywam się Izolda i od 15 lat jestem nauczycielem języka rosyjskiego w liceum. Od początku mojej pracy w szkole przygotowuję młodzież do egzaminu maturalnego, który w ciągu 15 lat przechodził różne modyfikacje. Jako czynny nauczyciel jestem na bieżąco z wszelkimi zmianami w strukturze egzaminu pisemnego i ustnego. Ponieważ lubię swoją pracę i nowe wyzwania, cztery lata temu nawiązałam współpracę ze szkołą języka rosyjskiego „Kalina”, gdzie mam możliwość prowadzenia kursów i dzielenia się swoją wiedzą w sposób przyjazny Maturzystom smileDlaczego warto jest zapisać się na kurs maturalny w "Kalinie"?

Uczestnicząc w naszych zajęciach masz duży komfort pracy w małych grupach. Dlaczego to takie ważne? Chodzi o efektywność - w grupach 15-20 osobowych jest ona znacznie niższa, niż w mniejszych, 3-4 osobowych. W małej grupie mogę skupić swoją uwagę na realnych problemach i zagadnieniach, z którymi dany Kursant sobie nie radzi. Ponadto nasze zajęcia trwają o wiele dłużej, niż lekcja w szkole (zwykle to 90 min.), dzięki czemu mamy czas na spokojne omówienie zagadnień zwracając uwagę na leksykę, czy konstrukcje gramatyczne. Bardzo lubię analizować z Maturzystami transkrypcje wysłuchanych tekstów, bo w ten sposób ćwiczymy również rozumienie tekstu pisanego (a to kolejna umiejętność sprawdzana podczas matury).

Kolejnym plusem zajęć w naszej szkole jest swoboda w doborze materiałów, a także możliwość dostosowania ich do indywidualnych potrzeb Maturzysty. Na zajęciach w „Kalinie” nastawiam się na powtórki z różnych działów tematycznych i gramatyki oraz ćwiczenie umiejętności sprawdzanych na maturze. Praca na oryginalnych arkuszach maturalnych daje Kursantowi możliwość samodzielnej oceny swoich możliwości i „wyłapania” takich informacji, jak: nad czym należy jeszcze popracować, co sprawia trudności oraz jaki czas jest potrzebny na realizację poszczególnych typów zadań. Dla mnie jako lektora jest to szczególnie ważne, ponieważ mam możliwość natychmiastowego działania i przećwiczenia tego, co wymaga dopracowania.

Kurs maturalny w "Kalinie" jest również doskonałym wyborem dla osób, które uczyły się rosyjskiego, ale w obecnej szkole nie mają możliwości uczęszczania na zajęcia z języka rosyjskiego. Często z ust Maturzystów słyszę pytanie: „ Czy mogę zdawać język rosyjski, jeżeli nie uczę się go teraz w liceum/technikum?”. Moja odpowiedź - „Oczywiście!”. Jako przykład przedstawię historię mojej tegorocznej Maturzystki. Kilka lat temu Agacie bardzo spodobał się język rosyjski i postanowiła się go nauczyć. Niestety szkoła, do której wówczas uczęszczała Agata nie miała tego języka w ofercie. Dlatego Agata zgłosiła się do nas na kurs grupowy. Po pierwszym roku nauki Kursantka zdecydowała się na zajęcia indywidualne, które dały nam możliwość stworzenia bardzo intensywnego, "szytego na miarę" kursu właśnie dla niej. W trzecim roku, z uwagi na bardzo duże postępy Agata zdecydowała się na przystąpienie do egzaminu maturalnego z języka rosyjskiego na poziomie podstawowym. Ostatni rok nauki poświęciłyśmy tylko i wyłącznie na przygotowanie do matury. Wynik jej egzaminu – 92% laughing nie był dla mnie zaskoczeniem. Wiedziałam jak wiele robiłyśmy na zajęciach i jaką pracę obie wykonałyśmy. Tak oto dziewczyna, która przyszła do nas nie znając rosyjskiego alfabetu po trzech latach nauki zdała maturę z fenomenalnym wynikiem! Mało tego, była jedyną osobą w szkole, która zdawała rosyjski i uzyskała tak świetny wynik!  Nie była ona jedyną osobą w „Kalinie”, która na taki krok się zdecydowała. Osób znających język rosyjski jest bardzo mało i dzisiaj, w obliczu napływu dużej ilości osób ze wschodu, jego znajomość jest niewątpliwie dodatkowym atutem.

Poniżej przedstawiam pozostałe korzyści, jakie płyną z uczestnictwa w kursie maturalnym w szkole "Kalina":

Maturę można zdawać na dwóch poziomach – podstawowym i rozszerzonym. W liceum, w którym uczę (podobnie jest w większości szkół w Polsce) przygotowanie do matury z drugiego języka obcego przewidziane jest tylko na poziomie podstawowym. W "Kalinie" przygotowujemy do obydwu egzaminów. Ponadto mamy  możliwość utworzenia grupy lub zorganizowania zajęcia indywidualne dla osób, które chcą zdawać egzamin właśnie na poziomie rozszerzonym. Dużo czasu poświęcamy również na przygotowanie do egzaminu ustnego (o ile w danym roku szkolnym obowiązuje on na maturze). Moim celem jest przełamanie u Maturzystów strachu i pokonanie bariery, sealed która pojawia się podczas spontanicznych rozmów. Na zajęciach wyjaśniam, jak budować wypowiedzi, jak przekazywać informacje oraz na co zwrócić uwagę, by egzaminator uznał waszą wypowiedź za pełną. Mam nadzieję, że moje refleksje okażą się dla Ciebie - Maturzysto pomocne. Nie pozostaje mi nic innego, jak serdecznie zaprosić Cię na zajęcia ze mną do "Kaliny" wink Do zobaczenia! Izolda.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Ciasteczka

zgoda